Atrakcje

W najbliższej okolicy Siedliska, tuż przy strumyku przebiega Szlak Rowerowy im. Dymitra Gorajskiego oznaczony kolorem zielonym, który łączy się z Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza ciągnącym się od Kraśnika w kierunku granicy Polsko-Ukraińskiej, aż do Lwowa. Cały szlak ma prawie 300 km, z czego w Polsce – 190 km.

Ponadto przez Chłopków przebiega jedna z najtrudniejszych tras rowerowych Lubelszczyzny – Szlak rowerowy Czarna Perła. Polecamy go zwłaszcza zaawansowanych rowerzystom, lubiącym strome i długie podjazdy. Ta trasa została wyznaczona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Roztocza „Jastrzębia Zdebrz”, które jako jedna z pierwszych organizacji zajęła się szeroko pojętą promocją Roztocza Zachodniego, jego kultury, tradycji i aktywności.

Jednym z ciekawszych szlaków rowerowych jest Green Velo biegnący od Zwierzyńca do Radruża i Horyńca-Zdroju. Można nim przejechać przez Szczebrzeszyn, zatrzymać się na Rynku, zobaczyć rozsławionego przez Jana Brzechwę chrząszcza i chwilę odpocząć.

Green Velo przecina też mniejsze miejscowości Roztocza – Zwierzyniec z Browarem, Stawami Echo i prawdopodobnie najlepszymi goframi po tej stronie Wisły.

Pielgrzymi i amatorzy turystyki sakralnej na pewno chętnie odwiedzą Bazylikę św. Antoniego z Padwy i klasztor oo. bernardynów w Radecznicy, oddalonej od Chłopkowa o 5 km. Został on wybudowany pod koniec XVII wieku i stanowi wspaniały przykład architektury barokowej.

Blisko Radecznicy znajduje się kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Mokremlipiu, którego początki sięgają późnego XV wieku, a budynek został wybudowany w stylu neogotyckim z unikatowym, drewnianym ołtarzem i przepięknymi witrażami w ogromnych oknach, przedstawiającymi postacie świętych.

W odległości kilku kilometrów od Siedliska znajduje się Skansen Zaburze, prowadzony przez prywatnych właścicieli, na który składają się budynki gospodarcze z wyeksponowanymi dawnymi narzędziami i sprzętami chłopskimi. Dodatkowo jest tam chałupa ze zgromadzoną kolekcją przedmiotów codziennego użytku. Gospodarze opowiadają w bardzo ciekawy sposób o dawnym życiu na wsi, zwyczajach i okolicy.

Ponadto w Zaburzu jest jeszcze zagroda z alpakami, którą można odwiedzić, nakarmić zwierzęta, pójść z nimi na spacer i wysłuchać ciekawostek na ich temat.

Pozostałości wczesnośredniowiecznego Grodu Czerwieńskiego Sutiejsk w Sąsiadce to miejsce, które z pewnością zainteresuje miłośników historii. Pierwsze wzmianki o osadnictwie na tym terenie pochodzą z IX wieku, co oznacza, że funkcjonował on dużo wcześniej przed założeniem Zamościa. Był ważnym ośrodkiem militarnym i handlowym na szlaku z Krakowa do Kijowa.

Zamość – miasto idealne, Perła Renesansu, założone w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernarda Morando, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 r.

Obowiązkowo trzeba zobaczyć Rynek Starego Miasta z ratuszem i ormiańskimi kamienicami. Ciekawe do zobaczenia są jeszcze: budynek Rotundy, nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, ZOO i park miejski.

Janów Lubelski i okolice – oddalony od Siedliska o około 33 km, w którym szczególnie polecamy Park Rozrywki Zoom Natury – zwycięzca konkursu Lubelskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego. Zoom Natury to miejsce do zabawy i nauki dla wszystkich, bardzo duży teren do rekreacji, doświadczeń, edukacji i niestandardowego spędzania czasu.

W okolicy Janowa Lub. znajduje się ogromny kompleks leśny Lasy Janowskie będący częścią Puszczy Solskiej. Tu warto zobaczyć miejsce największej bitwy partyzanckiej na ziemiach polskich w 1944 r., które upamiętnia pomnik na wzgórzu i cmentarz wojenny. Z pobliskiego parkingu rozchodzą się ścieżki piesze i rowerowe prowadzące np. do Rezerwatu przyrody Imielty Ług, ostoi konika polskiego w miejscowości Szklarnia.

Kolejnym interesującym miejscem Łążek Garncarski, wieś słynąca z wyrobów ceramicznych. Jest możliwość zobaczenia etapów produkcji ceramiki lub umówienia się na warsztaty.

W POBLIŻU

  • Zwierzyniec – czyli stolica Roztocza
  • Skansen Zaburze
  • Szczebrzeszyn – niewielkie miasteczko, które zna każdy Polak
  • Zamość –  miasto idealne
  • Janów Lubelski i okolice

FESTIWALE/WYDARZENIA COROCZNE

Każda z mniejszych i większych miejscowości Roztocza proponuje coroczne wydarzenia, np.:

  • Zamość – Jarmark Hetmański – rękodzieło i lokalne smaki;
  • Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk”;
  • Zamojskie Lato Teatralne
  • Zwierzyniec – Letnia Akademia Filmowa
  • Szczebrzeszyn – Festiwal Stolica Języka Polskiego – wspaniałe wydarzenie odznaczone w 2023 r. Certyfikatem „Najlepszego Produktu Turystycznego” Polskiej Organizacji Turystycznej
  • Biłgoraj – Festiwal Śladami Singera – upamiętniający pisarza-noblistę Izaaka Baszewisa Singera, wędrowny festiwal, w którym międzynarodowi artyści promują wielokulturowość, pamięć o pisarzu i bawią swoimi przedstawieniami. Finał tego Festiwalu ma miejsce w Lublinie podczas kilkudniowego Carnivalu Sztukmistrzów
  • Janów Lubelski – Festiwal Kaszy „Gryczaki” – dla miłośników różnych rodzajów kasz i nie tylko, twórczości ludowej i lokalnego rękodzieła
  • Chłopków – Festiwal Muzyki Roztocza Fanfara – warsztaty muzyki ludowej i śpiewu tradycyjnego, Fura – wędrowne granie po wioskach, wieczorne potańcówki z orkiestrami dętymi i smyczkowymi.

ZAPRASZAMY!

Gości zapraszamy na wypoczynek przez cały rok, na weekendy, święta oraz wakacje i ferie. Organizujemy sielskie biesiady z muzyką i tańcami, zjazdy rodzinne oraz imprezy prywatne.

Chłopków 90
23-440 Frampol
woj. lubelskie

Facebook

Instagram

© 2021 Gospodarstwo Agroturystyczne SIEDLISKO W CHŁOPKOWIE. Wszelkie prawa zastrzeżone